MULTIPLE INDIVIDUAL QUALIFIERS
Athletes From Same School Who Participated at IHSAA Boys State XC Meet Without Team
             
YR PL FIRST LAST GR SCHOOL TIME
1948 81 John David Rouse 12 Indpls. Broad Ripple  
1948 98 Stephen Bond 12 Indpls. Broad Ripple  
1948 8 Roy Whiteman 12 South Bend Riley  
1948 11 Mark McCoy 10 South Bend Riley  
1950 24 James LaBrash 11 Ft. Wayne South Side  
1950 62 Richard Johnson 11 Ft. Wayne South Side  
1950 16 Herman Tarnow 12 Valparaiso  
1950 99 Robert Eigelsbach 11 Valparaiso  
1954 22 Kenneth Knabel 12 Jasper  
1954 76 William Weisheit 12 Jasper  
1957 59 Walter Womack 12 Butler  
1957 79 Merlin Thimlar 12 Butler  
1957 9 Tim Bagby 10 Chesterton  
1957 18 Dennis Hood 11 Chesterton  
1959 14 Jim Marler 11 Hobart  
1959 15 Bernie Claxton 9 Hobart  
1960 47 Jim Upton 12 Kouts  
1960 66 Joe Curtis 12 Kouts  
1961 37 Dennis Jones 11 Kokomo  
1961 48 Eddie Johnson 11 Kokomo  
1964 5 Don Vandrey 10 Valparaiso  
1964 6 Stan Vandrey 12 Valparaiso  
1967 1 Regino Espita 12 Highland 9:37.5
1967 9 Tony Zatkulak 12 Highland  
1968 2 Mark Bir 12 Lafayette Central Catholic 8:52.8
1968 21 Dan Bir 10 Lafayette Central Catholic  
1972 12 Gary Washington 11 Highland  
1972 17 Steve Serna 11 Highland  
1976 10 Bob Richards 11 Perry Meridian 12:34.0
1976 13 Mark Stillabower 12 Perry Meridian 12:36.0
1976 22 Paul Risch 12 Seymour 12:46.0
1976 62 Paul Smith 12 Seymour  
1978 21 Greg Lambert 11 Crown Point 12:32.8
1978 23 Curt Stewart 10 Crown Point 12:34.2
1979 63 Don Redden 12 Griffith 12:54.0
1979 96 Ron Redden 12 Griffith 13:17.0
1979 53 Randy Rohrer 12 Northwood 12:49.0
1979 70 Jeff Strakowski 11 Northwood 12:57.0
1980 23 Chris Williams 12 Western 15:22.7
1980 24 Jeff Brantley 12 Western 15:24.9
1981 22 Mark Healey 12 Cascade 15:25.0
1981 32 Mike Stewart 12 Cascade 15:33.8
1982 3 Rob Carrasco 11 Mishawaka 14:57.8
1982 22 Brent Caudill 11 Mishawaka 15:32.9
1982 15 Michael Lenahan 12 Terre Haute North 15:25.6
1982 36 Marty Jones 12 Terre Haute North 15:40.9
1984 14 Neal Wilber 12 Crown Point 15:36.5
1984 76 Chad Stewart 12 Crown Point 16:30.3
1986 3 Jim Mirda 12 Griffith 15:29.0
1986 38 Rob Kirby 12 Griffith 16:16.0
1987 14 Brad Vaughn 12 Michigan City Rogers 15:27.0
1987 31 Mike Schroeder 12 Michigan City Rogers 15:43.0
1988 1 Anthony Williams 12 Gary Mann 15:38.0
1988 59 Eric Smoot 10 Gary Mann 16:45.0
1988 2 Mike McClaren 11 New Prairie 15:41.0
1988 23 Dave DeNeve 12 New Prairie 16:12.0
1989 19 Nathan Lewis 11 Jennings County 15:50.0
1989 31 Jason Lewis 12 Jennings County 16:03.0
1990 16 Jeremy Wright 11 Southwestern (Shelbyville) 15:45.0
1990 20 Josh Mohr 11 Southwestern (Shelbyville) 15:47.0
1992 31 Brad Hunt 12 Elkhart Central 15:54.0
1992 73 Chris Cozort 11 Elkhart Central 16:25.0
1993 15 Marshall Lowe 12 Andrean 16:01.0
1993 24 Ryan Board 12 Andrean 16:11.0
1994 30 Alan Tobin 11 Clarksville 16:16.0
1994 55 Jason Jenkins 12 Clarksville 16:37.0
1994 40 Val Ledezma 12 Lafayette Jefferson 16:25.0
1994 47 Damon Dexter 12 Lafayette Jefferson 16:28.0
1994 1 Andy Begley 12 Westview 15:25.0
1994 11 Nate Jones 11 Westview 15:52.0
1995 15 John Warmoth 11 Mishawaka 15:55.6
1995 72 Dave Williams 12 Mishawaka 16:36.2
1996 4 Jason Hochstedler 12 Northwestern 16:24.0
1996 19 David Rudy 11 Northwestern 16:46.0
1996 34 Klint Works 11 Rising Sun 17:02.0
1996 82 Jeff Ramsey 11 Rising Sun 17:31.0
1996 6 Rusty Niccum 11 Westview 16:29.0
1996 25 Mike Watts 10 Westview 16:52.0
1996 12 Jason Walker 12 Woodlan 16:35.0
1996 44 Nolan Richhart 11 Woodlan 17:09.0
1997 6 Aaron Fisher 9 Franklin Central 16:17.6
1997 44 Matt Sweetman 11 Franklin Central 16:55.0
1997 23 Bartosz Chocianowicz 11 LaPorte 16:36.0
1997 118 Eric Fruth 12 LaPorte 17:44.4
1997 60 Klint Works 12 Rising Sun 17:04.7
1997 80 Jeff Rumsey 12 Rising Sun 17:15.8
1997 50 Justin Hamilton 12 South Knox 17:00.4
1997 78 Nicholas Hess 12 South Knox 17:15.0
1998 36 Tyler Oatess 11 Bluffton 16:24.2
1998 40 Bret Grover 10 Bluffton 16:25.9
1998 50 Matt O'Hare 11 Lowell 16:32.9
1998 51 Dustin Blink 11 Lowell 16:33.3
1999 7 Mike Skiles 12 Ben Davis  16:01.6
1999 19 Jeff Faulk 11 Ben Davis  16:20.5
1999 12 Andrew McKalips 12 Goshen 16:10.6
1999 52 Jon McKalips 12 Goshen 16:48.0
1999 5 Michael Haschel 10 Winamac 15:59.4
1999 25 Andrew Fritz 12 Winamac 16:27.2
2000 8 Bret Grover 12 Bluffton 15:50.0
2000 46 Chris Brown 11 Bluffton 16:30.0
2000 62 Marcus Aguilar 11 Martinsville 16:36.0
2000 95 Andy Parmerlee 11 Martinsville 16:54.0
2000 15 Chase Christy 12 Zionsville 15:59.0
2000 49 Daniel Houchens 10 Zionsville 16:31.0
2001 75 Matthew Kinley 12 Ben Davis 16:58.0
2001 135 Rabah Rahil 11 Ben Davis  17:44.0
2001 7 Michial Jacob 12 North Central (Farmersburg) 15:53.0
2001 18 Joshua Rogers 11 North Central (Farmersburg) 16:13.0
2001 78 David Gray 12 Richmond 16:59.0
2001 134 Brian Mills 12 Richmond 17:42.0
2002 8 Josh Wolfe 12 DeKalb 16:00.4
2002 72 Mark Stahl 11 DeKalb 16:49.4
2002 25 Brandon Cole 12 Warren Central 16:19.1
2002 92 Matt McCarty 11 Warren Central 17:00.5
2003 6 Brad Wheeler 12 Franklin 15:55.5
2003 8 Jared Campbell 12 Franklin 15:58.8
2003 80 Kyle Spicer 12 Lowell 16:57.8
2003 88 Steve Smith 11 Lowell 17:05.2
2003 38 Troy Hileman 12 New Haven 16:35.4
2003 63 Nate Luebke 10 New Haven 16:47.8
2003 60 Scott Rutledge 11 Southmont 16:46.8
2003 84 Chris Sering 12 Southmont 17:02.1
2004 16 Brice Cleland 11 Pike 16:30.6
2004 31 Phillip Schwein 12 Pike  16:49.6
2004 26 Brock Hagerman 11 Pendleton Heights 16:41.5
2004 43 Cole Hardacre 10 Pendleton Heights 16:58.9
2004 9 Michael Disher 10 Southport 16:23.9
2004 10 Michael Pabody 11 Southport 16:25.3
2004 3 De'Sean Turner 10 Warren Central 16:10.3
2004 67 Tim Armstrong 11 Warren Central 17:16.6
2004 22 Joe Rayman 12 West Lafayette 16:34.2
2004 56 Garrett Zambrows 12 West Lafayette 17:06.5
2005 50 Ethan Merkel 12 Northeast Dubois 16:19.5
2005 60 Dustin Betz 10 Northeast Dubois 16:29.3
2005 1 Brock Hagerman 12 Pendleton Heights 15:13.2
2005 19 Cole Hardacre 11 Pendleton Heights 15:54.1
2005 5 Michael Pabody 12 Southport 15:37.3
2005 6 Michael Disher 11 Southport 15:41.1
2006 17 Mark Crossman 10 Brownstown Central 16:35.1
2006 66 John Smith 12 Brownstown Central 17:18.0
2006 28 Nate Morrow 11 DeKalb 16:47.6
2006 70 Wade Buchs 12 DeKalb 17:21.2
2006 8 Robert Moldovan 12 Ft. Wayne Northrop 16:18.0
2006 119 Sam Bird 11 Ft. Wayne Northrop 17:54.5
2006 15 Andrew Poore 12 Indpls. Chatard 16:26.8
2006 23 Aaron Kremer 12 Indpls. Chatard 16:41.6
2006 67 Neal Masterson 12 Jeffersonville 17:18.3
2006 73 Daniel Coats 11 Jeffersonville 17:22.6
2006 48 Matt McClain 11 Oak Hill 17:04.1
2006 52 Cameron Balser 9 Oak Hill 17:07.3
2007 12 Ben Bizuneh 12 Pike 16:16.8
2007 37 Michael Jordan 11 Pike  16:36.9
2007 40 Cameron Balser 10 Oak Hill 16:38.5
2007 46 Matt McClain 12 Oak Hill 16:41.5
2007 3 Anthony Witt 12 Shakamak 15:58.6
2007 32 Drew Gambill 10 Shakamak 16:34.8
2009 10 James Martin 11 Carroll (Ft. Wayne) 16:27.0
2009 13 Bradley Hess 11 Carroll (Ft. Wayne) 16:32.5
2009 54 Matthew Perkins 11 Prairie Heights 17:15.6
2009 176 Nicholas Lagemann 9 Prairie Heights 18:43.9
2011 16 Jacob Reinking 11 Ft. Wayne Concordia 15:54.7
2011 25 Zachery Panning 10 Ft. Wayne Concordia 16:01.5
2011 22 Connor Sorrells 11 Barr-Reeve 15:59.6
2011 37 Damon Pruett 11 Barr-Reeve 16:13.6
2011 26 Keigan Culler 12 Fremont 16:02.5
2011 41 Tyler Herber 12 Fremont 16:17.5
2011 51 Nickolas Arndt 11 New Prairie 16:22.8
2011 129 Ian Silver 10 New Prairie 17:11.3
2012 1 Connor Sorrells 12 Barr-Reeve 15:21.3
2012 36 Damon Pruett 12 Barr-Reeve 16:04.2
2013 27 Trevor Thompson 10 Fishers 16:06.8
2013 32 Calvin Kraft 12 Fishers 16:11.4
2013 43 Drew Barclay 12 Hamilton Southeastern 16:16.5
2013 83 Stephen Cho 12 Hamilton Southeastern 16:41.9
2013 112 Christian Noble 10 Mt. Vernon (Fortville) 16:56.4
2013 116 Aaron Rush 10 Mt. Vernon (Fortville) 16:58.8
2013 29 Andy Timmons 12 South Bend Adams 16:08.1
2013 38 Jacob Timmons 12 South Bend Adams 16:14.2
2014 13 Brayden Law 11 Homestead  15:40.8
2014 81 Spencer Scholl 11 Homestead  16:25.9
2014 29 Samuel Henthorn 11 Westfield 15:56.6
2014 30 Aaron Bennett 10 Westfield 15:57.5
2014 70 Kyle Collins 11 Winamac 16:20.9
2014 116 Zen Zupin 11 Winamac 16:42.5
2015 39 Matthew Schadler 10 Evansville Reitz Memorial 16:07.1
2015 124 Nathaniel Schadler 12 Evansville Reitz Memorial 16:47.4
2015 41 Theo  Burgwald 12 Munster 16:07.3
2015 7 Tyler Keslin 12 Munster 15:30.9
2015 35 Deric Laurent 12 New Haven 16:05.2
2015 95 Gavin Gresham 12 New Prairie 16:34.1
2015 115 Eric Hoffman 11 Noblesville 16:43.8
2015 168 Cole Martin 12 Noblesville 17:17.0
2015 37 Owen Glogovsky 12 Warsaw 16:05.3
2015 52 Zeb Hernandez 9 Warsaw 16:11.3
2016 3 Skylar Stidam 11 Christian Academy 15:51.6
2016 147 Caleb Futter 10 Christian Academy 17:40.4
2016 35 Jesse Hamlin 10 Ft. Wayne Snider 16:27.2
2016 126 Roman Jennings 12 Ft. Wayne Snider 17:22.2
2016 55 Joey Copeland 11 Lake Central 16:42.6
2016 118 Billy Duszynski 11 Lake Central 17:16.1
2016 13 Aaron Bennett 12 Westfield 16:06.3
2016 99 Nicholas Leahy 11 Westfield 17:08.4