TEAM STATE CHAMPIONS
At IHSAA Boys State XC Meet 
Note: in 1946, two races were held and co-champions named.
 
YR SCHOOL COACH PTS
1946 Mishawaka (Race 1) Walter Thurston 72
Anderson (Race 2) Carl Bonge 37
1947 Anderson Carl Bonge 32
1948 Anderson Carl Bonge 56
1949 Anderson Carl Bonge 67
1950 Anderson Carl Bonge 47
1951 Anderson Carl Bonge 35
1952 Anderson Carl Bonge 37
1953 Indpls. Shortridge Tom Haynes 97
1954 Indpls. Shortridge Tom Haynes 78
1955 Anderson Carl Bonge 68
1956 Muncie Central Mel Wilson 89
1957 Hobart Frank Kurth 87
1958 Muncie Central Mel Wilson 125
1959 Anderson Bob Freeman 156
1960 Hobart Frank Kurth 89
1961 Ben Davis Wendell Hine 104
1962 Gary Roosevelt Louis Mallard 89
1963 Ashley Dwight Graber 82
1964 West Lafayette Jim Tatlock 45
1965 Calumet Chris Traicoff 72
1966 Valparaiso Evar Edquist 89
1967 Muncie Central James Lambert 55
1968 Ft. Wayne North Side John Walter 85
1969 North Central (Indpls.) Charles Riley 106
1970 Southport Tom Hathaway 99
1971 Southport Tom Hathaway 56
1972 Terre Haute North Bill Welch 99
1973 Elkhart Central Marshall Sellers 56
1974 Portage Bill Wilke 72
1975 Southport Tom Hathaway 116
1976 Carmel Chuck Koeppen 120
1977 Carmel Chuck Koeppen 112
1978 Carmel Chuck Koeppen 63
1979 Carmel Chuck Koeppen 101
1980 Bloomington North Charles Warthan 34
1981 Carmel Chuck Koeppen 61
1982 Carmel Chuck Koeppen 93
1983 Valparaiso Skip Collins 83
1984 Portage Bill Wilke 90
1985 Valparaiso Sam Rasmussen 79
1986 Valparaiso Sam Rasmussen 66
1987 Carmel Chuck Koeppen 86
1988 Carmel Chuck Koeppen 72
1989 Ben Davis John Jarosinski 63
1990 Ben Davis John Jarosinski 70
1991 Floyd Central Don McWilliams 106
1992 Portage Bill WIlke 64
1993 Carmel Chuck Koeppen 51
1994 Richmond John Kalugyer 73
1995 Ben Davis Scott Williams 102
1996 Carmel Chuck Koeppen 98
1997 Valparaiso Michael Prow 154
1998 Franklin Central Eric Kellison 71
1999 Portage Bill Wilke 74
2000 Valparaiso Michael Prow 79
2001 Franklin   Doug Drenth 91
2002 Columbus North Rick Weinheimer 79
2003 Columbus North Rick Weinheimer 43
2004 Northridge Josh Fletcher 104
2005 Warren Central Joe Brooks 118
2006 Warren Central Joe Brooks 100
2007 Fishers Robert Seymour 102
2008 Carmel Chuck Koeppen 100
2009 Columbus North Rick Weinheimer 63
2010 Columbus North Rick Weinheimer 94
2011 Columbus North Rick Weinheimer 77
2012 Carmel Erhard Bell 93
2013 Carmel Erhard Bell 64
2014 West Lafayette Steve Lewark 133
2015 Carmel Colin Altevogt 115
2016

Carroll (Ft. Wayne)

Phil Yoder 71