GIRLS # OF TEAM QUALIFIERS
 
IHSAA STATE XC MEET
           
RANK # SCHOOL FIRST LAST BEST
1 37 Carmel 1981 2017 1st
2 33 Columbus North 1983 2017 1st
3 30 Valparaiso 1981 2017 1st
4 27 Bloomington North 1981 2017 2nd
5 24 Northridge 1992 2017 2nd
6 23 Floyd Central 1983 2017 1st
7 20 Bloomington South 1981 2017 7th
8 19 Portage 1986 2015 2nd
9 18 Chesterton 1987 2017 2nd
9 18 Penn 1985 2017 3rd
11 17 Homestead 1988 2017 3rd
12 16 North Central (Indpls.) 1983 2010 3rd
12 16 Terre Haute North 1989 2015 9th
14 15 Carroll (Ft. Wayne) 2001 2017 2nd
14 15 DeKalb 1990 2010 5th
14 15 West Lafayette 2001 2017 2nd
17 14 Crown Point 1984 2017 3rd
17 14 Westfield 1997 2016 1st
19 13 Lake Central 1996 2016 2nd
19 13 Terre Haute South 1987 2012 11th
21 12 Ft. Wayne Concordia 1983 2017 1st
21 12 Ft. Wayne Northrop 1981 2008 2nd
23 11 Huntington North 1990 2015 10th
23 11 Indpls. Cathedral 1984 2015 3rd
25 8 Franklin Central 2000 2013 3rd
25 8 Lawrence North 1991 2005 2nd
25 8 New Albany 1997 2011 5th
25 8 Noblesville 1982 2016 3rd
25 8 West Noble 1996 2010 3rd
30 7 Bedford North Lawrence 1991 2010 16th
30 7 Center Grove 1995 2011 4th
30 7 LaPorte 1998 2017 5th
30 7 Michigan City 1995 2003 3rd
30 7 Warsaw 1999 2016 12th
35 6 Culver Academies 2004 2010 11th
35 6 Evansville Reitz Memorial 2009 2017 20th
35 6 Ft. Wayne Snider 1984 2005 9th
35 6 Hamilton Southeastern 2011 2017 2nd
35 6 Highland 1981 1986 2nd
35 6 Jasper 2003 2014 16th
35 6 Lafayette Jefferson 1981 1991 3rd
35 6 Michigan City Elston 1982 1994 1st
35 6 Pendleton Heights 1988 2016 6th
44 5 Avon 2000 2014 2nd
44 5 Ben Davis 1981 1999 4th
44 5 Columbia City 1982 2010 8th
44 5 Heritage Hills 2003 2011 17th
44 5 Maconaquah 1984 1988 6th
44 5 Norwell 1983 1995 7th
44 5 Southport 1981 1992 1st
44 5 Zionsville 2013 2017 1st
52 4 Bellmont 1997 2000 7th
52 4 Columbus East 1994 1997 2nd
52 4 East Noble 1993 2016 4th
52 4 Fishers 2012 2017 6th
52 4 Jeffersonville 1981 1996 11th
52 4 Martinsville 1997 2000 8th
52 4 Northeast Dubois 1994 1998 9th
52 4 Pike 1984 1987 4th
52 4 Silver Creek 1984 2004 14th
52 4 South Bend St. Joseph 1989 2001 5th
62 3 Elkhart Central 1983 1989 8th
62 3 Hobart 1983 1994 9th
62 3 Indpls. Chatard 2003 2007 6th
62 3 Madison 1982 2008 15th
62 3 New Prairie 2000 2002 6th
62 3 Oak Hill 1988 1992 7th
62 3 Seymour 2014 2016 13th
69 2 Angola 1986 1989 8th
69 2 Brebeuf Jesuit 1993 2017 4th
69 2 Brownsburg 2009 2017 7th
69 2 Clarksville 1998 1999 20th
69 2 Eastern (Greentown) 2011 2012 7th
69 2 Edgewood 2008 2017 20th
69 2 Ft. Wayne Dwenger 1981 2017 15th
69 2 Lowell 2016 2017 11th
69 2 North Harrison 1997 1998 15th
69 2 North Vermillion 1982 1983 11th
69 2 Northfield 1996 1997 15th
69 2 Richmond 1993 2002 12th
69 2 Tell City 2005 2006 15th
69 2 Warren Central 1988 2014 11th
69 2 Wawasee 1981 1982 7th
84 1 Adams Central 1982 14th
84 1 Anderson 1981 8th
84 1 Brownstown Central 1997 19th
84 1 Castle 2001 20th
84 1 Concord 1994 11th
84 1 Elkhart Memorial 1987 13th
84 1 Ft. Wayne Elmhurst 1984 11th
84 1 Ft. Wayne Northside 1990 12th
84 1 Goshen 2007 19th
84 1 Guerin Catholic 2016 14th
84 1 Hammond Noll 1981 10th
84 1 Harding 1981 12th
84 1 Jay County 1987 14th
84 1 Kankakee Valley 2008 23rd
84 1 Manchester 1985 13th
84 1 Mooresville 1987 16th
84 1 Muncie Central 1989 16th
84 1 Muncie Northside 1982 12th
84 1 Munster 2007 14th
84 1 Northview 2003 17th
84 1 Southmont 1985 16th
84 1 Tipton 1991 15th
84 1 Tri-County 2009 20th
84 1 Twin Lakes 2013 12th
84 1 Vincennes Rivet 1981 15th